Fudbal je tako jednostavan kad ga igraju majstori

Detalj sa meča FK Barselona – FK Real Madrid, El Klasiko/Foto: IPA, Independent Photo Agency / Alamy / Profimedia
Onog trenutka kada je postalo jasno da će dres Real Madrida obući Kilijan Mbape, a na čelo stručnog štaba Barselone doći Hansi Flik, fudbalski sladokusci su bili svesni da nas u ovoj sezoni očekuju pravi spektakli u susretima ova dva tima. Ipak, ono što je malo ko očekivao, jeste da će u prva dva susreta, katalonski gigant razbiti Madriđane.

U ligaškom meču na Bernabeu, Barselona je čak sa četiri gola u mreži protivnika deklasirala protivnika, a u finalu španskog Superkupa izabranici Hansija Flika su rezultatom 5:2 još jednom potvrdili da su u ovoj sezoni bolji tim.

Foto-galerija

Treći meč u finalu Kupa kralja bio je pod posebnom lupom javnosti, propraćen brojnim skandalima koji su prethodili meču, ogromnom količinom pritiska na sudije, kao i njihovom emotivnom konferencijom. Iako je meč bio znatno neizvesniji od prethodnih, praćen preokretima i borbi do poslednje sekunde, rezultat je na kraju bio identičan kao i do sada pobeda Barselone.

Iako su dva duela direktno bila za trofej, nekako kao najvažniji susret u ovoj sezoni predstavljao se El Klasiko odigran na Monžuiku. Na četiri kola do kraja prvenstva, Barselona je imala četiri boda prednosti, a eventualni trijumf Madriđana bi trku zakuvao i podigao na najveći mogući nivo, dok bi sa druge strane tri boda Katalonaca definitivno stavila tačku na "j".

Ekipe su meč počele u manje-više očekivanim sastavima, gde su oba tima,  a posebno Real Madrid imali problema sa povredama (čak pet defanzivaca nedostupno). Iako je zbog toga, ali i pre svega prethodnih međusobnih duela, Barselona imala epitet makar blagog favorita, gosti su u meč ušli znatno bolje.

Energetski na višem nivou, aktuelni prvaci su pritiskali Barselonu napadajući dubinu preko brzonogih Mbapea i Vinisijusa. Pored problema sa ovom stavkom, primetno je bilo i dosta individualnih grešaka, gde su Kubarsi i Šćesni kumovali prvom,  a izgubljena lopta Jamala drugom golu.

Tendencija tokom čitave sezone u igri izabranika Hansi Flika jeste visoko postavljena defanzivna linija, a dobra kretnja bez lopte ofanzivaca Reala, kao i pravovremena dodavanja u prostor, bili su kobni u prvom delu prvog poluvremena za njih.

Za odgovor Blagurane, nije se dugo čekalo, a ključ u preokretu, kao i mnogo puta ove sezone, bio je u presingu. Iako su vršili pritisak koliko god bilo moguće, i na svim delovima terena, poseban fokus je bio na desnoj strani Reali, gde su bili Guler i Lukas Vaskez.

Kao što se vidi na primeru, stvarala se numerička prednost, gde su na malim delovima terena, pomenuti dvojac hvatali u zamku. Već ograničeni aut-linijom, sa tri igrača Barselone bi pokušala zatvoriti ostale opcije za pas ili kretnju, ostavljajući protivnika u bezizlaznoj situaciji. U pojedinim momentima, ostavljalo bi se više prostora za pas pozadi, što bi automatski bio okidač, pre svega za krilne fudbalere, da vrše pritisak na odbranu Reala.  Upravo iz toga, Flikovi izabranici su na ovom meču mnogo puta osvajali posed.

O igri bez lopte, kao ključnom faktoru uspeha, govori se mnogo, a koliko su ti detalji i kretnje pojedinih igrača esencijalne za, u ovom slučaju postizanje pogotka, videlo se u El Klasiku.

Katalonci su sve vreme targetirali neuigranost i nedovoljnu kompaktnost protivnika, a u kojoj meri im je to pošlo za rukom, govore i četiri gola u mreži Kurtoe.

Cilj u ovom napadu, kao i tokom celog meča, bio je ostaviti krilne fudbalere u izolaciji ili gotovo bez čuvara. Kako im je to pošlo za rukom? Kada je Pedri driblingom izbacio dvojicu defanzivaca i krenuo centralno ka golu, to je bio signal Feranu Toresu da se pomeri u međuprostor.

Sa loptom u nogama, špic Barselone se okrenuo ka golu, samim tim iznudivši korekciju Frana Garsije, levog beka Madriđana, koji je u cilju zatvaranja i sprečavanja dalje progresije, otišao sa Jamala, „skupio“ na Feranu. Nekadašnji fudbaler Sitija je to prepoznao, brzo odreagovao i uposlio mladu zvezdu, a ovaj sedamnaestogodišnjak preciznim udarcem matirao Kurtou.

U 42. minutu Real je opet pretio, nakon VAR provere poništen im je jedanaesterac, ali u ovoj situaciji opet je bilo jasno da se odbrana Katalonaca muči.

Madriđani su prepustili posed protivniku, a svoju šansu su vrebali upravo napadanjem dubine, kao što smo rekli na početku analize. Već pomenuti dvojac u napadu, odvlačio je dosta pažnje defanzivcima, a kada u timu imate Belingema, koji i te kako bez lopte može da stvori razliku, postajete vrlo opasan tim.

Utrčavanjima iz drugog plana, vrlo uskim pozicioniranjem igrača na malom prostoru, Ančeloti je pokušao u što većoj meri poremetiti odbranu protivnika; što je njegovim izabranicima u par navrata polazilo za rukom, gde bi svaka uspešna lopta u prostor bila pretnja po Šćesnog. A onda 45 minuta, koja donosi još jedan gol Barselone, govori opet o moći presinga Katalonaca.

Model isti kao i u prvoj situaciji koju smo obradili. Neometan pas pozadi bio je signal za Rafinju da pritisne izuzetno nesigurnog Vaskeza. Jednostavno rečeno, Flik je sve vreme targetirao najslabije tačke u igri Madriđana. Da li to bili pojedinci na terenu ili generalno neki segment igre, manje je bitno, te stvari su maksimalno eksploatisane.

Situacija kada je odbrana Barselone pravovremeno izašla i uhvatila Mbapea u ofsajd zamci.

Iako je povreda Levandovskog poremetila Katalonce, prisustvo Ferana Toresa u vrhu napada je donela i dosta dobrih stvari.

Manje ubojiti od Poljaka, ali znatno uključeniji u igru tima, a u ovom meču, gde je Real igrao sa dosta izmešanom odbranom, neko ko je u stanju u kontinuitetu zadržavati loptu, spuštati se duboko i izvlačiti protivničke štopere, bio je fenomenalan izbor, kao što se vidi u ovom napadu, gde je gol poništen zbog ofsajda, poslao je pas u dubinu, ali i povukao igrača sa sobom.

Da odbrana Katalonaca ne funkcioniše najbolje u poslednje vreme, govori i treći primljen gol na ovom meču.

Individualne greške, koje su obeležile meč, ovaj put Martineza, omogućile su da najbolji dodavač na terenu, Luka Modrić, ima situaciju da pošalje jednostavan pas u prostor, gde su opet Mbape i Vinisijus, koji su na ovom meču jako dobro sarađivali.

Hansi Flik je još jednom pokazao trenersku klasu i potvrdio da je  Barselona bolji tim od Real Madrida ove sezone. Ekipu je podigao nakon izuzetno bolne eliminacije od Intera, a potom i nakon zaostatka od dva gola u ovome meču. Debitantsku sezonu na klupi Blaugrane, koja je praćena brojnim povredama i malerima, okončaće sa tri trofeja, što je apsolutno rezultat za divljenje.

Ukoliko Barselona (p)ostane finansijski stabilna, te bude omogućeno da se adektavno pojačaju za vreme letnjeg prelaznog roka, očekivati je da iduće sezone budu još opasnijia i bolja ekipa. Takođe, pored samih dolazaka, izvesno je da klub mora da radi i na izlaznim transferima, gde bi se rasteretio budžet i oslobodio prostor za upravo nove igrače.

VIDEO Ovako se Barsa spremala za El Klasiko

OSZAR »