Kako je Nemac preporodio Barsu: Sedam Flikovih zapovesti koje su od Katalonaca napravili fudbalsku neman

Hans Diter Flik i Jamine Jamal, Detalj sa meča FK Crvena zvezda – FK Barselona (Foto: Sportal/Aleksandar Dimitrijević)
Hansi Flik je sa sobom u Barselonu doneo čeličnu nemačku disciplinu koja se i te kako odrazila na terenu, a sve je rezultovalo triplom krunom i surovom dominacijom u okršajima sa Real Madridom koji su savladali u sva četiri ovosezonska okršaja, od čega dva puta u finalima. Jednom u Superkupu Španije, drugi put u Kupu Kralja.
Foto-galerija

Nakon što je u prethodnoj sezoni Real došao ubedljivo do titule, sa deset bodova prednosti u odnosu na Katalonce koji su i u Ligi šampiona i Kupu Kralja stigli tek do četvrtfinala, došlo je do smene na mestu trenera gde je klupsku legendu Ćavija Ernandesa zamenio Hansi Flik.

Nemac je od svom prvog dana u Barselonu jasno stavio do znanja ko je gazda tima i uspostavio određena pravila koja su bili dužni da poštuju apsolutno svih. Od onih najmlađih, do onih prekaljenih fudbalskih zvezda poput Roberta Levandovskog.

Nepoštovanje tih pravila značilo je i ispadanje iz tima, a očigledno se disciplina koju je uspeo da izgradi u redovima Blaugrane na kraju višestruko isplatila i sve je rezultovalo jednom od najtrofejnijih sezona u istoriji kluba.

Nemački stručnjak uspostavio je sedam pravila čije je poštovanje bilo obavezno za sve, a evo i koja su to pravila bila.

1. Kašnjenje = selidba na klupu

Prvi i osnovni preduslov građenje discipline bila je nulta tolerancija na nepoštovanje obaveza i kašnjenja na treninge. Kazna za ovaj propust bila je selidba na klupu, a najpoznatiji slučaj bio je onaj golmana Injakija Penje koji je izbačen iz sastava zbog kasnog dolaska na trening.

2. Striktni kodeks oblačenja

Flik je zahtevao da svi u timu dišu kao jedan na terenu, pa je u tom duhu želeo da van njega budu istovetno odeveni u klupske boje.

Od dolaska Nemca postalo je obavezno da igrači na utakmice dolaze u oficijalnoj klupskoj odeći, čime je dodatno hteo da poveća osećaj zajedništva i profesionalizma među igračima.

3. Strogo vođenje računa o ishrani

Jedna od najvažnijih stvari za svakog sportistu je kvalitetna ishrana, a Flik ni tu nije želeo ništa da prepušta slučaju već je naredio da jedu u sportskom centru Barselone.

Svaki igrač imao je lični plan ishrane kreiran od strane klupskog nutricioniste Silve Tremolede, koji je svakome ponaosob sastavio jelovnik na osnovu fizičkih potreba igrača, a sve kako bi se smanjio rizik od povreda.

4. Video analize nakon utakmice

Video analiza spada u stvari koji mnogi fudbaleri baš i ne vole, ali je Flik na njima insistirao.

Posle svake utakmice igrači su zajedno gledali snimak svog nastupa, kako bi se analizirale i ispravile greške koje su napravili na terenu. Ovo je postalo regularni deo timske kulture Barselone pod Hansijem Flikom.

5. Napredni protokoli oporavka

Flik je uveo metode oporavka na bazi Hipoksije, odnosno treniranja u stanju gde telo nema dovoljno kiseonika za fukcionisanje na normalan način, a sve kako bi se ubrzao oporavak igrača i otpimizovala njihova fizička spremnost.

6. Vežbe na treninzima za svakog ponaosob

Flikovi treninzi uključuju takozvane "prilagođene treninge", gde su igrači na osnovu svojih uloga na terenu dobijali specifične vežbe.

Odbranbeni igrači, vezisti i napadači su radili na različit način, prilagođen njihovim karakteristikama.

7. Na treningu kao i na utakmici

Flik je po dolasku u Barselonu izrekao nešto što je potom doživelo punu primenu na trenizima: Ako treniraš na 80%, nećeš moći ni na utakmici da pružiš 100%.

Tako je intezitet rada na treninzima izjednačen onome na utakmicama, što je podiglo spremnost ekipe i vodilo je ka trofejima.

VIDEO: Flik uprkos porazu: Fantastična sezona, ponosan sam!

OSZAR »