Milioni u igri, mreže se tresu, ali bez navijača – realnost Svetskog klupskog prvenstva

Svetsko klupsko prvenstvo (Foto: Yuri CORTEZ / AFP / Profimedia)
Iza nas je prva faza Svetskog klupskog prvenstva i kada podvučemo crtu možemo videti da smo u nekim aspektima dobili veoma dobar turnir, ali sa neke druge strane je moglo i bolje.

Pošto je bila pauza na Svetskom klupskom prvenstvu, pred osminu finala, sada je pravo vreme da se podvuče crta i pogledaju najzanimljivije statistike i detalji nakon 48 utakmica u grupnoj fazi. Od niske prosečne posete u SAD, preko broja golova, do novca koji su sakupili klubovi kvalifikovani za eliminacionu fazu.

Mnogo hvaljeno FIFA takmičenje od strane predsednika Đanija Infantina ne izgleda baš tako ružičasto, niti opravdava sve superlative kojima nam je predstavljeno.

Dovoljno je izvući zaključke na kraju grupne faze kako bismo istakli nekoliko relevantnih aspekata koji su se razvili u protekle dve nedelje od početka.

Detalj sa meča Juventus - Mančester siti, Svetsko klupsko prvenstvo/FOTO: Sportimage, Sportimage Ltd / Alamy / Profimedia

Brazil je ostao u trci sa sva četiri pozvana kluba!

Deset zemalja ima svoje predstavnike među 16 timova koji su ostali u trci za svetsku titulu. Brazil, sa četiri kluba, ima najviše. Slede Nemačka, Italija i Engleska, koje imaju po dva tima. Španija je ostala sa jednim - Real Madrid.

Čak devet od 12 evropskih timova koji su započeli takmičenje je prisutno u osmini finala, što je 75%. Ostali su četiri brazilska (100%), jedan iz Meksika (50%), jedan iz Saudijske Arabije i jedan iz SAD. Afrika i Okeanija su jedine koje nemaju nijedan tim među 16 najboljih na Svetskom klupskom prvenstvu 2025. godine.

Detalj sa meča Mamelodi - Fluminense, Svetsko klupsko prvenstvo/FOTO: Karen Fontes / imago sportfotodienst / Profimedia

Argentinci su razočarali, jer su i River i Boka eliminisani u grupnoj fazi.

Golova ima na sve strane i zabava ne nedostaje

Na 48 odigranih utakmica postignuta su 144 gola na Svetskom klupskom prvenstvu, što je prosek od tačno tri gola po utakmici. Ipak, ako pažljivo analiziramo kako su golovi raspoređeni, vidimo razliku između velikih timova i prosečnog fudbalskog nivoa na turniru.

Od 44 odigrana meča, 25 ih je završeno sa tri ili više gola, što je 57%.

Interesantan je podatak da je samo jedan tim uspeo da osvoji maksimalnih devet bodova u grupi od 32 koliko učestvuju! To je uradio Mančester siti koji je ostvario sve tri pobede u grupnoj fazi. Svaki klub je postigao bar jedan gol, a strelci su bili igrači 72 različite nacionalnosti.

Detalji sa meča Sijetl - Pari Sen Žermen, Svetsko klupsko prvenstvo/FOTO: EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO

80.619 navijača na PSG - Atletico i 3.412 na Ulsan - Mamelodi!

Jedna od odluka na kojoj se najviše zamera FIFA organizaciji je ta da se prvo izdanje ovog turnira dodeli Sjedinjenim Američkim Državama, što zbog nedostatka fudbalske kulture u ovoj zemlji, što zbog vremenske razlike.

Ukupan broj gledalaca koji su do sada prisustvovali utakmicama Svetskog klupskog prvenstva je 1.668.419, što je prosek od 34.759 navijača po utakmici.

Detalj sa meča River Plejt - Urava, Svetsko klupsko prvenstvo (Foto: Buda Mendes / Getty images / Profimedia)

PSŽ - Atletiko, sa 80.619 gledalaca, bila je najgledanija utakmica u istoriji takmičenja (i u starom formatu sa samo sedam timova). Sa druge strane, Ulsan - Mamelodi, odigrana u Orlandu na Floridi, privukla je najmanju publiku, samo 3.412 gledalaca!

Prosečan kapacitet svih stadiona je 57 hiljada i prosek od samo 34.700 navijača je zaista mali. Praktično je malo više od 50% kapaciteta ispunjeno.

Na listi strelaca pet igrača je na deobi prvog mesta. Sa tri gola su Vesam Ali, Anhel Di Maria, Džamal Musiala, Kenan Jildiz i Majkl Olize. Još 20 igrača je postiglo dva gola.

Trka za najboljeg strelca turnira je otvorena. Još jedan zanimljiv detalj je da je postignuto šest autogolova. U proseku, jedan na osam utakmica odigranih u Sjedinjenim Američkim Državama.

Manchester siti je lider po zaradi

Najveća suma zarađena do sada na Svetskom klupskom prvenstvu ide u džep Mančester sitija, koji je zaradio 44.1 miliona evra. Niz pobeda u grupi plus plasman u osminu finala doneo je "Građanima" Pepa Gvardiole 12 miliona evra više nego što su imali kao premiju za učešće na turniru. Real Madrid je na drugom mestu, a Bajern na trećem.

Pobeda u grupi vredi 2 miliona, a remi miliona dolara. Prolaz u narednu rundu sedam miliona. Plasman u četvrtfinale 13.1 milion, polufinale 21 milion dolara, finalista dobija 30 miliona, dok se osvajač turnira vraća sa 40 miliona dolara.

Detalj sa meča Juventus - Mančester siti, Svetsko klupsko prvenstvo/FOTO: Chandan KHANNA / AFP / Profimedia

VIDEO Evo kako se Haland i Foden spremaju za susret sa Srbima

OSZAR »