Kompjuteri kao kumovi: Kako automobili danas dobijaju imena i zašto je Zastava Yugo pun pogodak
)
Pojasnili su da zbog niske cene gradskom modela i ulaganja moraju da budu svedena na minimum. Inače, nije tajna da brendovi troše milione i milione kako bi izabrali pravo ime za koje veruju da može da uđe i ostane u uhu potencijalnog kupca. Organizuju se istraživanja, fokus grupe, ispituje se puls na društvenim mrežama... Dačija to ne radi tako. Zamislite Lamborgini Daster ili Maserati Džoger? Sa druge strane, sigurni smo da bi se Dačija Hurakan odlilčno prodavaoAko izaberete pogrešan redosled i kombinaciju brojeva i slova, potencijalni prodajni uspeh mogao bi se pretvoriti u finansijski neuspeh. . Da rezimiramo, za nekoga je ime važno, za druge nije.
)
Reno Kađar je izmislila veštačka inteligencija
Britanski “Auto Express” je objavio intervju sa potpredsednikom globalnog marketinga za Reno. Izvesni gospodin Arno Beloni je priznao da je francuski proizvođač neko vreme koristio računare za nasumično generisanje imena! „Daću vam primer sa Kađarom. Napravio ga je računar i ne znači ništa. Generisala ga je veštačka inteligencija, pre nego što je veštačka inteligencija postala popularna stvar“, rekao je Beloni. Utisak je da se AI nije previše potrudio - Kađar se proizvodio od 2015. do 2022. kada ga je nasledio Austral.
)
Danas se Reno trudi da nazove svoje automobile po nečemu što ima važno značenje za brend.„Ime mora nešto da opisuje i mora da bude opipljivo. Tako je jedan od novijih modela nazvan Rafal po avionu koji je obarao brzinske rekorder 30. godina prošlog veka, a bio je deo Renoa.
)
Audi zna da vozači uvek traže veći broj
U oštrom poređenju sa nečim poput Rafal, alfanumerički stil imenovanja koji koristi Audi može da deluje pomalo neinspirativno. Međutim, stručnjaci za marketing kažu da to nije loš prodajni trik. Ovaj način podstiče kupce da žele da zamene automobil kako bi dobili novi sa većim brojem na poklopcu prtljažnika. Vratićemo se na kratko ponovo na Reno koji je u bogatoj i dugoj istoriji kompanije koristio više od 1.000 imena ili oznaka. I, kada “pročešljamo” po rodoslovu, vidimo da ima svega i svačega. Jer, ne možete da se borite protiv svoje prošlosti, morate da je poštujete. Modeli kao što su Klio i Megan su doživeli više generacija, što je pokazalo koliko su važni za firmu. Sada ima i novih, jednokratnih imena, kao što je pomenuti Kađar ili Arkana, ali i starih, legendarnih i dobrih oznaka kao što su Reno 4 ili Reno 5 koji predvode novu EV porodicu francuskog brenda.
)
Da, retro imena su ponovo u modi i često se mogu čuti komentari da je Reno trebalo da oživi R5 mnogo ranije. Prednost korišćenja prepoznatljivog imena je ta što proizvođači u startu dobijaju prednost i odmah mogu da iskoriste njihovu vrednost. Pogledajte samo koliko dugo Fijat koristi oznaku 500 ili Folksvagen bezvremenski Golf. Fijat je i sa modelom Grande Panda iz Kragujevca povezao potpuno novi automobil i koncept sa prepoznatljivim imenom Panda. Sa druge strane, Ford često kritikuju zbog oživljavanja sportskog automobila Kapri kao električnog kupe-SUV-a. Takođe, Ford je i ime Mustang vezao za EV krosover čime je “razvodnio nasleđe automobila koji je bio sinonim za V8 muscle cars”.
)
Beloni iz Renoa objašnjava i da kompanija može da izgubi neka od svojih prava intelektualne svojine ako ne nastavi da ih koristi. Kada smišljaju nova imena, brendovi moraju da planiraju godinama unapred kako bi osigurale da nema pravnih problema kada je u pitanju predstavljanje novog modela.
)
Kako je Alfa Romeo Milano postao Junior
Evo i primera iz 2024. Nakon pritiska italijanske vlade, Alfa Romeo je odlučio da promeni ime svog tek predstavljenog manjeg SUV-a. Alfa će promeniti ime svog novog B SUV-a Milano u Junior. Odluka je došla samo nekoliko dana nakon što je vlada kritikovala Alfu zbog plasiranja automobila proizvedenog van Italije sa italijanskim imenom. Milano se naime proizvodi u fabrici u Poljskoj.
)
Kao što vidite, imenovanje automobila nije samo slučaj lepljenja značke i posao je gotov. U bliskoj budućnost videćemo mešavinu izmišljenijih imena, kao i oživljavanje starih kako bi se povećala prodaja. Možemo da se setimo i poteza Tojote koja je pre 15-16 godina odlučila da odbaci sveto ime Korola i da vozačima u Evropi ponudi Auris. Daleko od toga da je Auris bio loš automobil, ali su Japanci na kraju vratili ime Korola. Red je da pohvalimo i ljude koji su Zastavi 102 dali ime Jugo. Prvobitno se mislilo da je automobil nazvan po Jugoslaviji, ali je zapravo ime dobio po istoimenom vetru. Slična je bila VW praksa sa modelima kao što su Džeta i Pasat. Pre Yuga se zvao Jugo, a ipsilon je ušao u igru kako bi ime učinio razumljivijim kupcima na stranim tržištima.
Pročitajte još
Povezane vesti: